Przejdź do głównej zawartości

Przegląd tygodniowy

Ile może wydarzyć się w tydzień? Czasem sporo, czasem mniej. Żyjemy w dziwnych czasach, które pędzą jak szalone. My pędzimy razem z nimi. Dzień pogania dzień, informacja goni informację. Może właśnie dlatego tak ciężko wyciągać wnioski z przeszłości: dzisiejsza przeszłość trwa po prostu zbyt krótko, co chwilę zmiatana przez nową teraźniejszość.

Koniec tygodnia nadszedł. Kolejnego tygodnia. Niby nic, niby samo życie, dzień, jak co dzień, ale wiecie, jak to mówią. Początek czerwca, niedługo przyjdą święta, czas będzie siatki znosić i marynować mięsa, a potem i one przelecą, jak co roku i znowu człowiek starszy. A potem, to już wiadomo. Piórnik. Niby nic, po prostu życie.

To jak już tak siedzę wieczorem, samotnie i bezmyślnie, w domu cichym, bo dzieci już śpią, to napiszę krótko o tym, co w świecie szerokim słychać, póki jeszcze ten świat jest i póki niektórzy jeszcze potrafią czytać.

W telewizji cichutko sobie leci “Beowulf” z Lambertem w roli tytułowej. Film, o którego istnieniu jeszcze przed chwilą nic nie wiedziałem. Sprawdziłem szybko. Jest to dzieło z roku 1999, czyli pamiętny Nieśmiertelny ma tutaj lekko ponad czterdziestkę, choć wygląda dużo starzej. Może dlatego, że Lambert ma włosy jak wiedźmin, białe. Film na Imdb ma ocenę 4.1/10, a na Rotten Tomatoes 23%. Myślę, że niesłusznie. Oglądałem około 7 minut i bardzo żałuję źle zainwestowanego czasu. Przełączam na inny kanał, leci akurat “Pierścień Nibelungów”. Też taki sobie, choć notowania ma znacznie wyższe, a i na Kristannę Loken milej patrzeć niż na tego nieszczęsnego Lamberta.

W Polsce odbył się Wielki Marsz, zwany Marszem 4 czerwca, na którym była cała masa ludzi. Jedni mówią, sto tysięcy, inni dwieście, jeszcze inni pięćset. A jeden człowiek pomierzył to (tak mniej więcej), porównując tłum z Warszawy z tłumem na stadionie podczas meczu (takie orientacyjne liczenie zagęszczenia na zdefiniowanym obszarze) i wyszło mu, że było kilkadziesiąt tysięcy. Co zgadza się mniej więcej z tym, co o marszu pisali Rosjanie, ale przecież wiadomo, że u nich propaganda i wierzyć im nie można.

Andrzej Seweryn popisał się w międzyczasie wielką kulturą i jeszcze większą głupotą i przyznam, że udało mu się mnie zaskoczyć. Jednak aż za takiego błazna go nie miałem. Oj, dzieje się.

Polska scena polityczna gotuje się przed wyborami. Niespecjalnie lubię na to patrzeć. Nawet nie dlatego, że większość to chamy, młotki i złodzieje. Mnie bardziej jest żal tych, którzy na nich głosują, bo przecież ciągle widzę w polskiej polityce mniej więcej te same twarze. A mówi się, że tylko głupiec ciągle robi to samo, w ten sam sposób i jeszcze dziwi się, że ma ciągle taki sam rezultat.

Zresztą, młodzi wilcy polskiej polityki też nie są wiele lepsi. Patrzę na tego młodego, takiego wiecie, wytwórcę piwa, tego z bezmyślną, typowo wieprzową twarzą i skóra mi na dupie cierpnie, jak go słucham. Okazuje się, że dostał on stopień naukowy na podstawie dysertacji “Optymalizacja poziomu długu publicznego w świetle ekonomii matematycznej”. Cóż można powiedzieć? Wiecie, jak to się ma do mojej magisterki (“Renesans kultu Asklepiosa w czasach Antoninów”)? Powiem wam. Jedno i drugie w niczym nie rusza z posad bryły świata. Moje jest za to z pewnością o wiele ciekawsze. I lepiej napisane. Ja w ogóle zauważyłem, że lepiej się od tego pana wysławiam, w dodatku nie muszę się uczyć tego, co mówię, na pamięć, nie powtarzam wciąż i wszędzie tych samych głupot, no i wreszcie nikt mi tego, co mówię nie musi wcześniej napisać. Strzeżcie się wy, którzy ciągle walicie głową w ścianę i dziwicie się, że was boli.

I jeszcze tamę na Dnieprze wysadzili, łobuzy. Problem tylko, że nie wiadomo którzy. My myślimy, że to ci, co zawsze, ale ja myślę, że to te same huncwoty, co zazwyczaj. Potem jeszcze poszedł ten rurociąg z amoniakiem i znowu gadanina. Nudne to już trochę i jacyś podejrzanie dziwni ci Rosjanie. Walą do siebie z armat, wysadzają własne rurociągi, bombardują elektrownie i miasta, w których siedzą, a teraz jeszcze rozwalili tamę, która zalała ich umocnienia i odcięła dopływ wody pitnej do okupowanego przez nich Krymu. To naprawdę jest już stan umysłu. Tym bardziej, że właśnie wyszło nagranie, jak ci drudzy na potęgę spuszczają wodę z tamy w miejscowości Dnipro, pchając dodatkowe masy wody do Nowej Kachowki.

Zaprawdę żyjemy w ciekawych czasach.

A, jeszcze Tucker Carlson się wypowiedział. Słynny już bardzo tweet. Warto posłuchać. Zostawiam bez komentarza, bo jak się kilka razy na wiadome tematy wypowiedziałem, to mi się potem dziwnie blog sam z siebie zablokował.

To o dronie też było dobre (zobacz tutaj).

Okazuje się, że gdzieś tam przeprowadzono symulację. Kierowany przez sztuczną inteligencję dron miał wykryć i unieszkodliwić zagrożenie (rakietowe). Po wykryciu zagrożenia operator drona (człowiek) wydał mu rozkaz przerwania misji. Dron uznał, że ten rozkaz stoi w sprzeczności z jego misją i postanowił… wyeliminować ludzkiego operatora. US Air Force zaprzecza, że taki test kiedykolwiek miał miejsce.

I tak sobie myślę, że całkiem niedawno dałem synowi do czytania “Ja, robot” Asimova. Dobra książka. Ma już ponad siedemdziesiąt lat. Sam czytałem ją pewnie ze trzydzieści lat temu. Zawsze była ciekawa, a teraz staje się jakby coraz bardziej aktualna. Cóż, taka jest chyba cecha dobrej literatury.

Czytam sobie o tym, jak pan Sam Altman, dyrektor naczelny OpenAI – firmy, która stworzyła ChatGPT i GPT4, jedną z największych i najpotężniejszych językowych sztucznych inteligencji, przyznał w zeszłym miesiącu w Senacie USA, że sztuczna inteligencja może „wyrządzić światu znaczną szkodę”.

Niektórzy eksperci, w tym „ojciec chrzestny sztucznej inteligencji” Geoffrey Hinton, ostrzegają, że sztuczna inteligencja stwarza dla ludzkości podobne ryzyko zagłady, jak pandemie i wojna nuklearna

Tak sobie myślę, że czas stworzyć dla synka listę książek i filmów, które koniecznie powinien zobaczyć. Jako pozycje obowiązkowe, czyli niezależnie od własnych gustów i tego, jak stare i kiepskie (w jego młodzieżowym mniemaniu) mogą się one wydawać. Zacznę od “Terminatora” (niech ziemia lekką będzie temu, kto kiedyś przetłumaczył go jako “Elektroniczny morderca”). A potem dam mu do przeczytania “Rok 1984”. Niech wie, w jakim być może świecie przyjdzie mu żyć.

Na razie, ugotuję mu jutro rosół i usmażę ogromnego kotleta. Słyszę, że na Śląsku wprowadzają do szkół przedmiot “Wychowanie ekologiczne”. Tak na próbę. Przed tym, jak niedługo zapewne wprowadzą go na stałe i obowiązkowo. Wiecie, czasem lepiej poczekać. Wolno podgrzewać wodę, żeby ta żaba jednak nie wyskoczyła, bo wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie i tak dalej. Za dwa pokolenia nie trzeba będzie nikogo do niczego zmuszać, bo ludzie sami o różne rzeczy poproszą. Zawsze, to bardzo ważne, w imię lepszego jutra. Smażmy wszyscy kotlety. Niech nasze dzieci znają smak mięsa. Jajek. Świeżych warzyw i owoców. Smak świeżej wody. Uczucie, gdy promienie słońca padają ci na twarz. Zapach lasu. Dopóki jeszcze mogą. Albo obudźmy się, póki mamy jeszcze czas i zastanówmy się, co chcemy dla nich zostawić.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kompleks bezradności

Urząd to brzmi dumnie. Każdy wie, jak wygląda i co go tam prawdopodobnie czeka. Dlatego pewnie nie za bardzo lubimy je odwiedzać. A szkoda, bo często można wynieść stamtąd cenną wiedzę i unikalne obserwacje. Byłem niedawno w Urzędzie do Spraw Emigrantów (Uprava Za Strance). Standardowa wizyta. Zawsze na początku roku musimy się tam meldować, żeby przedłużyć pozwolenie na pobyt. Dają na rok i potem znowu trzeba się pokazać, z paszportem i uśmiechem, w dodatku w terminie wyznaczonym, bo to urząd jest poważny i ich nie obchodzi, kto i kiedy może. Wyznaczają termin i już. Nam wyznaczyli w środku tygodnia na godzinę 7:30. Mają władzę, więc nie dbają, że ktoś może mieć pracę, a ktoś inny idzie do szkoły. To właśnie w takich momentach przypomina mi się, gdzie dokładnie jestem i jak to kiedyś było w Polsce. Urząd to brzmi dumnie Kiedyś jeździło się na ulicę Savską 35, teraz trzeba na Nowy Belgrad, hen za rzekę, do takiego fajnego budynku z kolorowymi, odblaskowymi szybami. Teraz w dodatku pos...

Jan Tarzan Maverick

I oto start w nową setkę. Od razu grubo, bo warto z przytupem. Samo życie. Będzie Tom Cruise w filmie „Top Gun: Maverick” i Jan Kowalski, jako bohater absurdalnie pozytywny. A do tego osobista batalia o imiona drugie. Wystarczy? Wszystko zaczęło się od tego, że nic mi się nie chciało wieczorem robić. Jakiś zmęczony byłem dniem i nieustającą służbą przy dzieciach. Postanowiłem po prostu sobie bezczelnie poleżeć i obejrzeć telewizję. Zazwyczaj i tak nic w niej nie ma, znaczy ogólnie, bo w Serbii jest jeszcze mniej, ale czas zabić jakoś przecież można. Szybko trafiłem na film „Top Gun: Maverick”. Postanowiłem obejrzeć, bo nie widziałem wcześniej. Wiem, film z roku 2022, w dodatku całkiem okrzyknięty, bo i gwiazdki i procenty i box office potężny, ale jakoś się dotąd nie zdarzyło i wcale się nie wstydzę, bo nie na wszystko trzeba pędzić. Maverick Film obejrzałem. Trochę rozrywki było, nie powiem, choć znacznie więcej esencji wyssałem z jedzonych podczas projekcji precli. Dlaczego? Cóż, nig...

Na setkę

Dziś post jubileuszowy, bo z okazji setnego postu. Nic wielkiego, bo w sumie okazja niewielka. Poza tym nie lubię hucznego świętowania, nie dla mnie tygodnice, miesięcznice i inne tego typu cudaczne wymysły. Nie będzie szampana Cristal („ Everything else is a piss ”) ani nawet Russkoje Igristoje. W zamian, na dobry start w drugą setkę, garść paciorków. Świat pędzi. Nie zwalnia. Nowy prezydent USA zaprzysiężony. Trzeba przyznać, że zaczyna z przytupem. Kurcze, jeden facet, a tyle od niego zależy. Ważny całkiem jak faraon jakiś; spieczony słońcem Egiptu a zagiął parol na jakąś lodową wyspę. Wojny trwają, kryzys kroczy, Polska gospodarka zwija się, powoli i systematycznie, choć Europa bije rekordy w kupowaniu gazu od Rosji - widocznie wyczuli, że już można. Poza tym wszędzie dookoła fejki, polityczne rozboje, wulgarne skoki na kasę i ściemnianie na każdym kroku. Aha, no i masa medialnego chamstwa. Świat schodzi na psy. Powoli i systematycznie. I zmienia się. Na naszych oczach Cesarstwo Rz...

Kopertowy

Byłem niedawno na chrzcinach. W Polsce, u rodziny. Fajnie było. W kościele uroczyście, na przyjęciu suto, czyli tradycyjnie, po polsku. Z takimi uroczystościami związany jest jeszcze jeden zwyczaj, czyli dylemat pod tytułem „ile dać do koperty”. To wszystko skłoniło mnie do głębszych przemyśleń na ten temat. Głównie o kopertach. O ich znaczeniu w naszej kulturze, o ich przydatności. O przeszłości i o tym, co być może przed nami. Chrzciny to wspaniała i podniosła uroczystość, podczas której przyjmujemy (my, chrześcijanie) w swoje szeregi nowego członka naszej społeczności, który to członek nie wie jeszcze, że właśnie został obarczony grzechem, którego nie popełnił ani on osobiście, ani żaden z członków tej społeczności. A jednak już go ma, zaraz na starcie.  To trochę przypomina państwo, w którym wszyscy mamy jakiś mityczny dług publiczny, mimo że żadnych kredytów w tym kierunku nie zaciągnęliśmy. Odpowiedzialność zbiorowa, za cudze grzechy. W gruncie rzeczy, ktoś mógłby powiedzieć...

Oby nam się

I nadszedł Nowy Rok 2025. Zawsze, gdy styczeń nadejdzie, myślimy o tym, co zostawiliśmy z tyłu i spoglądamy na to, co przed nami. Dodajmy, że spoglądamy z ufnością i nadzieją w sercu. To jest jedna z unikalnych właściwości człowieka: nadzieja na to, że będzie lepiej. I to niezależnie od miejsca, w którym się siedzi. Gdy masz dużo i miałeś wspaniały rok, masz nadzieję na jeszcze lepszy. Gdy było bardzo kiepsko, masz nadzieję, że będzie lepiej. Choćby tylko troszkę lepiej, ale to przecież zawsze coś. Tyle tytułem wstępu. Czas na życzenia, czyli żeby… Życzmy sobie wszyscy, żeby ludziom poprzestawiało się na lepsze. Wszystkim. Żeby obudzili się, otworzyli oczy i powiedzieli: „Kurde, jaki piękny poranek! Od teraz będę lepszym człowiekiem”. Żeby się ludziom oczyściły głowy, wyprostowały ścieżki i poskręcały zwoje. Żeby nikt nie chciał nikim rządzić, za to chętnie robił coś dla innych i żeby ci, którzy pragną władzy, nigdy jej nie dostali. I może jeszcze, żeby celebryci celebrowali sobie gdzi...